Jak ochránit markýzu před poškozením?

Pořiďte si markýzu s otřesovým čidlem. Při překročení nastavené hodnoty síly větru vydá čidlo povel a markýza se automaticky zatáhne. Předejde se tím všem negativním zkušenostem, které jste možná četli v recenzích na markýzy, když jste se rozhodovali, jak vyřešit zastínění vaší terasy nebo balkonu.

MArkýza 970 2
Realizace markýzy Markilux 970

Jak funguje otřesový senzor?

Otřesový senzor v markýze Markilux je chytře vymyšlené mechanické zařízení, které se aktivuje při silném větru. Otřesový senzor se umístí do vnitřní části výsuvného profilu markýzy a zaznamenává otřesy. Pokud vítr začne s markýzou silně pohybovat, čidlo indikuje nebezpečí poškození a automaticky markýzu stáhne do ochranného boxu. Automatické zatažení markýzy nejen zabraňuje poničení konstrukce markýzy nebo potrhání látky, ale zároveň předchází poškození majetku nebo zranění osob.

vibrabox
3D otřesové čidlo v předním profilu markýzy

 

Jaké jsou výhody markýzy s otřesovým senzorem?

Markýza, která se díky otřesovému čidlu „schová“ do ochranného boxu, je šťastná markýza. Ochranný box ji totiž ochrání před větrem a deštěm, předchází mechanickému poškození markýzy, prodlužuje její životnost a výrazně snižuje nároky na údržbu.

Může se stát, že před vydáním povelu „zatáhnout se!“ pršelo, tudíž je markýza mokrá. Při stahování markýzy se látka namotává na hřídel, která přebytečnou vodu vytlačuje. V kazetě, tedy v boxu, do kterého se látka stahuje jsou otvory, kterými přebytečná voda vyteče. Navíc látka má protiplísňovou úpravu, takže látka bude vždy chráněná. Přesto doporučujeme po dešti markýzu opět vytáhnout a nechat látku proschnout.

Jsou další alternativy?

Přestože používáme otřesové čidlo ve většině realizací, tak jsou instalace, ve kterých nelze tento typ použít. Například v případě, kdy je markýza umístěná na pergole nebo zimní zahradě. Pak používáme klasické větrné čidlo.

cidlo
Větrné čidlo k markýze

 

Větrné čidlo musí být na místě, které je volně dostupné proudění vzduchu. Jen tak může reagovat na čelní i boční vítr, na nárazový vítr a prudké poryvy. Aby senzory správně fungovaly, musí se pravidelně kontrolovat a čistit. Že je něco v nepořádku, poznáte například podle toho, že senzor reaguje i na mírné poryvy větru. Tím pádem markýzu zatáhne zbytečně a naruší tak komfort posezení.

markyza markilux mx 4 16