Jak na údržbu a čištění markýzy

Užíváte si čas pod markýzou na terase, zahradě nebo balkonu a přemýšlíte o tom, že potřebuje údržbu? Poradíme vám jak na to. Markýzy chrání před sluncem, větrem, deštěm a poskytují příjemný stín. Ale stejně jako většiny jiných venkovních doplňků, potřebují očistu. V tomto článku se dozvíte, jak se o svou markýzu správně starat a prodloužit její životnost.

Markýza Markilux MX 3 1
realizace markýzy MX-3 (051)

Očista markýzy smetáčkem

Prvním krokem při údržbě markýzy je odstranění prachu, listů a dalších nečistot. To můžete snadno provést pomocí měkkého smetáčku. Je důležité používat jen měkké štětiny, abyste markýzu nepoškrábali. V případě, že jsou na markýze usazené silnější nečistoty, můžete použít hadřík namočený v mírném mýdlovém roztoku.

Očištění nečistot

Pokud jsou na markýze skvrny od ptáků nebo dalších nečistot, musíte je co nejdříve odstranit, abyste minimalizovali riziko trvalých skvrn. Skvrny můžete odstranit použitím směsi sody a vody, kterou naneste na skvrnu a necháte působit několik minut. Poté nečistotu otřete hadříkem namočeným v mírném mýdlovém roztoku a markýzu důkladně opláchněte vodou.

Čištění markýzové látky

Markýzovou látku je možné čistit pomocí speciálních čistících prostředků určených pro markýzy. Tyto prostředky se aplikují na markýzu a nechají se působit podle návodu. Poté markýzu opláchněte vodou a nechte ji usušit.

Vyčištění látky nepomohlo? Není třeba zoufat, pro zastřešení terasy nemusíte řešit hned novou markýzu nebo pergolu. Kolikrát postačí i vyměnit látku na starší markýze za novou, nepromokavou. Stále častěji se nás na výměnu ptáte, tak pojďme do toho.