Možnosti zastínění oken, terasy, balkonu či zahrady

Bez slunce by náš život nemohl existovat. Dává nám teplo, světlo a energii, pozitivně působí i na naši psychiku. Jenže stejně důležité, jako je mít možnost pobýt na sluníčku, je i mít možnost se před ním schovat. Jsou týdny a měsíce v roce, kdy jsou sluneční paprsky tak intenzivní, že lépe než na slunci nám je ve stínu. Přímé slunce a vysoké teploty omezují náš výkon, nebezpečné ultrafialové záření působí na naši kůži i na oči.

balkonova markyza pro dokonale zastineni
Balkónová markýza Markilux 930

Zastínění teras a balkonů u domů a bytů je vhodné řešit již v rámci projektu. Pokud se tak nestalo, je pořád dost způsobů, jak si tento komfort dopřát i dodatečně. Správné zastínění pomáhá udržet optimální teplotu interiéru, šetří náklady na topení i klimatizaci, brání přehřívání oken.

Teplo, teplo, přihořívá!

Městská zástavba funguje jako tepelný ostrov: během dne pohlcuje teplo ze slunečních paprsků, v noci uvolňuje naakumulované teplo, čímž zvyšuje teplotu. Největší potřebu clonění má samozřejmě ta část nemovitosti, která je orientovaná na západ. Tato strana je v létě značně ohřívána především odpoledním sluncem, je potřeba ji chránit před teplem i nerovnoměrným osvětlením.

Výběr správného zastínění je rébus

I přesto, že zastínění trápí uživatele bytových i nebytových prostor především v létě, je potřeba se na problém dívat komplexně. V létě potřebujeme nadbytek světla a tepla, které proniká do interiéru, omezit. V zimě je potřeba to samé využít jako prosvětlení i teplotní zisk. Hledejte proto takové řešení, které bude svoji funkci efektivně plnit nejen od května do října, ale celoročně.

Flexibilita stínícího prostředku spočívá v možnosti jej buď zcela nebo částečně složit, stáhnout, srolovat, vytáhnout či odstranit (nebo ve změně úhlu naklopení přizpůsobit aktuálním podmínkám).

markyza markilux 1300 1
Realizace markýzy Markilux 1300 s možností plynulého naklápění

Z čeho vybírat?

Různé způsoby zastínění světlo odrážejí, rozptylují nebo částečně propouštějí.

  • Venkovní žaluzie – rozptylují světlo, tvoří tepelnou bariéru, případně umožňují částečné proudění vzduchu.
  • Venkovní rolety – plní kromě stínící funkce i funkci bezpečnostní. Zatemňují, izolují, chrání proti UV záření a tlumí hluk.
  • Screenové rolety – zabraňují přehřívání oken, umožňují výhled ven z místnosti, ale brání také pohledům zvenku, částečně propouštějí světlo, pomáhají udržet optimální teplotu v místnosti.
  • Výsuvné markýzy – v létě chrání před sluncem, v zimě neobírají o světlo a teplo, jsou odolné proti slunci i dešti, vyrábí se na míru, dokážou zastínit velkou plochu terasy, balkonu nebo zahrady.
  • Výklopné markýzy – ramena výklopných markýz jsou ukotvena přímo do stěny a spojena s předním profilem markýzy, mají různé tvary, stíní slunci.
  • Balkonové markýzy – se vyrábí speciálně pro balkónové použití, dokonale přilnou ke stropu a díky nastavitelnému sklonu až do 80 stupňů poskytují nejen stínění ale i perfektní soukromí.
  • Samostatně stojící markýzy – chrání soukromí, fungují jako závětrné clony i zastínění nízkého slunce, nepropustí vítr ani déšť, chrání soukromí.

Pálí vás problém se zastíněním? Obraťte se na nás, pomůžeme vám získat příjemný stín.