Markýza s odtokovým žlabem dělá z vody dobrého sluhu

Máte v telefonu nějakou aplikaci na předpověď počasí? A co na ní sledujete? Možná, stejně jako spousta dalších lidí, chcete znát výstrahy před nepříznivým počasím, aktuální i výhledovou teplotu, jestli a kolik bude foukat, sněžit, pršet… Aplikace na předpověď počasí přináší praktické informace, které nám pomáhají přizpůsobit se měnícím se atmosférickým podmínkám. Formy přizpůsobení jsou různé. Od těch nejjednodušších (zrušíme naplánovaný výlet do hor, když hrozí laviny, namažeme se krémem, aby nás nespálilo slunce, nebo zatáhneme střechu u kabrioletu, aby nás neodfoukl vítr) až po ty složitější, které mají za cíl ochránit naše pohodlí, naše bezpečí a náš majetek.

Jak říkám, zapršet by mělo

Máte-li zahradu a úspěch vaší úrody závisí od dostatku vody, tak chcete, aby pršelo. Máte-li dovolenou a bydlíte v kempu pod stanem, chcete, aby nepršelo. Když máte alergii na pyl, vítáte každou kapku, která spadne z oblohy. Když se vám na terase větrají peřiny a suší prádlo, modlíte se, aby nezapršelo, alespoň než se vrátíte z práce. Ať už je lidská touha vrtkavá jakkoliv, význam deště je nezpochybnitelný. A jak praví Karel Čapek v knize Zahradníkův rok: Zapršet by mělo!

A až zaprší, tak co?

Člověk se celé dějiny snaží vodu zkrotit a využít, používá k tomu různé přírodní podmínky, technické vymoženosti i po domácku vyrobené vychytávky. Sběr dešťové vody z krajiny nebo ze střech budov je jednou z nejjednodušších a nejstarších metod samozásobení domácností vodou, vodou pro hospodářská zvířata a vodou pro zavlažování rostlin. U markýzy zajišťuje sběr vody odtokový žlab, který má několik výhod:

  • odvádí dešťovou vodu, která se pak nehromadí na povrchu markýzy, nezatěžuje ji svojí váhou a neohrožuje její funkčnost
  • odtokový žlab pomáhá chránit markýzu před nadměrnou vlhkostí a zabraňuje vzniku plísní nebo skvrn způsobených stojatou vodou
  • v chladu může odtokový žlab zabránit vytváření ledových plátů na markýze
  • odtokový žlab přispívá k estetickému vzhledu markýzy tím, že poskytuje čistý a organizovaný způsob odvádění vody
  • s odtokovým žlabem je snazší čištění a údržba markýzy

Kromě žlabu umístěného v čelním profilu kazetové markýzy pomáhají vodu zkrotit ještě odtokové kanály a odtokové otvory ve spodní části kazety. Ty slouží pro případ, kdy se markýza zabalí mokrá a v kazetě se takzvaně vyždíme.

Podívejte se, jak voda plynule stéká po povrchu látky a pomalu odchází v drobných kapkách.

 

Za rok 2023 by průměrný roční úhrn srážek v ČR cca 728 mm, což představuje 106 % normálu období 1991–2020. V průběhu roku se samozřejmě střídaly měsíce na srážky bohaté i chudé. Například srážkově silně nadstandardní byly měsíce duben a únor, naopak velmi suché bylo září. Jak si povede rok 2024, to zatím netušíme, dobrý hospodář ovšem ví, že štěstí (i peníze) přeje připraveným.

Objevte markýzy s integrovaným odtokovým žlabem

nejprodávanější
hranatá
vlajková loď
vrchol luxusu
vrchol luxusu