Jak zastínit balkon (nejen) v paneláku?

Život v paneláku nebo v bytovém domě má mnohé výhody, které mohou majitelé domků a pozemků jenom závidět. Tak předně: úklid takového průměrného bytu zabere maximálně pár hodin týdně. Péči o společné prostory většinou zajišťuje dodavatelská firma, stejně jako péči o zeleň a okolí domu. S opravami a údržbou stavby nemá majitel bytu žádnou práci, to přece zařizuje vlastník domu.

Lidé, kteří bydlí v paneláku nebo v bytovém domě, se mohou na víkend, na týden, na měsíc nebo třeba na rok sebrat a odejít klidně na jiný kontinent. Stačí si u sousedů zařídit zalévání pokojových květin. Možná mají občas slabou chvilku, zadívají se romantickým okem na barevné záhony kytek u rodinného domu, ucítí vůni čerstvě posekané trávy a zatouží po posezení a zahradě. Pak si ale řeknou: Mám rád svůj svobodný život! Víkendy, svátky, prázdniny a dovolené bez závazků k hospodářství!

balkonová markýza pro dokonalé zastínění

Jak to udělat, aby se do bytu přenesla výhoda zahrady?

Stačí mít k bytu balkon nebo terasu a život v bytovém domě hned dostane jiný rozměr. K pohodě na balkoně toho stačí málo. Mít si kde sednout, mít si na co položit dobrou kávu, mít kytku, která zvedne náladu a mít – kvalitní stínění. Aby člověku nepeklo sluníčko na hlavu, ale nejen to. Aby ani příliš nefoukalo a vůbec nepršelo. Když balkon nebo terasu ochráníte markýzou, můžete si dovolit víc si vyhrát s veškerým zařízením. Čili: dát na zem měkoučký koberec, na stůl obrus, na křeslo deku…

Látka, ze které se moderní balkonové markýzy vyrábějí, je nepromokavá a má samočistící efekt. Škála barev, typů a vzorů je široká. Buďte si jistí, že nabídka vyhoví vašemu vkusu. Pro ochranu vaší investice do markýzy se doporučuje pořídit si markýzu výsuvnou. Balkonová markýza může být ovládaná klikou nebo motorem a opatřena ochrannými čidly. Díky tomu se nemusíte bát, že by vám markýzu potrhal vítr z nečekané letní bouřky. Pokud máte balkon na jiném než nejvyšším poschodí, máte výhodu, že se markýza nemusí stáčet do ochranné kazety. Celkem postačí ochrana, kterou ji poskytne balkon vyššího patra.

Výhodou balkonů a teras u bytových domů a paneláků je, že je téměř vždy na co se koukat. Stromů na sídlištích je většinou dost a často už dosahují úctyhodnou výšku několika pater. Život, který plyne na ulicích pod balkonem, je vzdálený, jakoby z filmu. Zvuky i obrazy se střídají, scéna je pestrá a málokdy nudí. Je fajn vidět, ale kdo by na svém balkonu, ve svém soukromí, chtěl být viděn? Nikdo. Proto chytré hlavy vymyslely dvě věci: balkonovou markýzu s velkým sklonem, případně s přesahem látky, a také boční markýzu. Ochrana před nízkým sluncem i zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích zaručena!

Zastínění balkónu trochu jinak - screenové rolety
Zastínění balkónu trochu jinak – screenové rolety