Nouzová klika

markyza markilux 1710 2

Chytrá domácnost je někdy chytrá až moc. Automatická vrata, žaluzie nebo markýzy ovládané motorem nám parádně slouží a ulehčují život, dokud se nestane něco jako výpadek elektřiny. To si z nás pak tito pomocníci udělají rukojmí, kteří nevyjedou autem ze dvora, prožijí v kuchyni den bez denního světla nebo si na vlastní terase přivodí úžeh od sluníčka.

Nebo ještě hůř – nezachrání markýzu před silným letním uragánem, co připravil o elektřinu tisícovku domácností. Včetně té vaší. Markýza není drak, nemá létat po obloze. Vy taky nechcete prožít letní bouřku na štaflích, abyste markýzu minimálně ve čtyřech lidech spasili před potrháním. Markýza má držet na místě, nebo se stáhnout do ulity, když jí hrozí nebezpečí. Moderní markýzy mají zabudovaný pud sebezáchovy. O co jde? Když se počasí chová nemoudře, markýzy na něj pomocí větrného čidla vyzrají svým stažením. Šetří to materiál, nervy i peníze. A my jsme technologům a vývojářům vděční za to, že tuto vychytávku vynalezli.

Naštěstí pánové neusnuli na vavřínech, pomýšleli na to, co by kdyby a některým markýzám přimalovali zadní vrátka v podobě tzv. nouzové kliky. Vzpurná automaticky (ne)ovladatelná markýza se při výpadku proudu mávnutím kouzelné kliky stane krotkou markýzou, která se nechá zatáhnout ručně. Kdo ze zvědavých sousedů by se vsadil, že vám markýzu vítr odnese, ten svoji sázku určitě prohraje. Vy máte totiž kliku!

Podívejte s MOŽNOSTÍ NOUZOVÉ KLIKY

vlajková loď