Jak chytře snížit náklady na klimatizaci

Víte, v čem spočívá chytrá domácnost? Pokud si myslíte, že musí být napěchovaná drahými technologiemi nejnovější generace, nejste daleko od pravdy. Jen vás trochu doplníme: na chytrou domácnost lze vyzrát i jinak, konkrétně zdravým rozumem.

Chytrá zařízení i zařízení chytře

Kdo domácnost vybaví chytrými zařízeními, přemýšlí moderně a efektivně. Kdo navíc dokáže domácnost zařídit chytře, šetří dvakrát. Přemýšlí nad výsledkem a v souvislostech. Například: co to bude znamenat pro kulminaci tepla v interiéru, když si vysním velká okna na jih? A jak to udělám, abych krásný výhled nepokazil saunou, která bude v létě vevnitř? Jaká dodatečná řešení budu muset vymýšlet, abych svůj byt ochránil před přehříváním? O kolik mi stoupnou náklady na energie, pokud budu prostory ochlazovat klimatizací? Možná jste ve fázi projektu a ještě máte možnost do něj zasáhnout. A možná už máte postaveno a teprve přicházíte na chyby. Nebo je váš dům staršího ročníku narození a potřebujete jej vhodnými úpravami posunout do 21. století. Ať tak nebo tak, přemýšlejte chytře!

boční markýzy Roma
bocni markyzy roma

Co se nepřehřeje, není potřeba chladit

To dá rozum, že? Když správně zastíníte okna, tedy prostor, kudy vám do bytu proniká nejvíc tepla, ochráníte svůj interiér a sebe před nepříjemnými následky vysokých teplot. Správné zastínění znamená například to, že zvolíte vhodný druh zastínění, případně více druhů, jejichž účinky se doplňují. Nebo – pokud plánujete instalovat markýzu – necháte si spočítat její rozměry tak, aby zastínila váš prostor co nejlépe vzhledem k orientaci na světové strany a pohybu slunce. Teplota v dobře vyhřátém bytečku může v letních měsících dosáhnout i na padesát stupňů. Jen pro doplnění obrazu: když chcete dobře spát, potřebujete mít v ložnici stupňů maximálně devatenáct…

Nechte sluníčko, aby se místo do oken opřelo do markýzy

markyza markilux mx2
Markýza Markilux MX-2

Markýzy mohou pomoci snížit náklady na klimatizaci a zvýšit energetickou účinnost budovy díky regulaci tepla a stínu. Klimatizace je výdobytkem moderní doby a mnozí na ni nenechají dopustit, ale má i svoje nevýhody. Regulace teploty pomocí klimatizace s sebou nese finanční náklady i zdravotní rizika. Navíc v letním parnu není jednoduché dodržet doporučení o maximálním teplotním rozdílu pěti stupňů oproti venkovní teplotě. I ti největší fanoušci klimatizací radí používat ji střídmě. Abyste si to mohli dovolit, potřebujete pomocníka.

Klenot mezi markýzami

Německé markýzy Markilux dokážou zastínit až 28 metrů čtverečních prostoru před vašimi okny. Zajistí příjemný chládek na terase nebo balkoně a pomůžou vám omezit průnik tepla do bytu. Moderní tkaniny zadrží vodu i UV záření, přičemž neblokují světlo. Váš obývací pokoj tedy nebude za bílého dne připomínat tmavou kobku jen proto, že jste před sluníčkem důkladně zatemnili okna. Všechny markýzy Markilux jsou dodávané na míru profesionálními řemeslníky a je na ně poskytnuta nadstandardní pětiletá záruka.